Některé tělesné partie – hlavně stehna, boky a hýždě – mají k tvorbě celulitidy, neboli lipohypertrofie sklon. Tato estetická vada, se projevuje v místech, kde se ukládá tuk, a to nehezkým „dolíčkovatým“ povrchem těchto částí těla a boj s ní není snadný. Většina z nás se za celulitidu stydí, a proto se jí snažíme zbavit různými způsoby. Avšak tento úkol je mnohdy nad naše síly. Abychom mohly celulitidě lépe čelit, je zapotřebí jí porozumět – vědět, proč a jak vzniká a zda existují nějaká preventivní opatření.
Změna jídelníčku
V postižených částech těla je tuk oddělen svazečky vazivové tkáně, které se nacházejí mezi hlubšími tkáněmi a kůží. Tato vazivová tkáň je nepružná a při zvětšování tukových buněk zůstávají její svazečky stále stejné. Tak dochází k vyklenování tukových buněk vzhůru proti kůži, což tvoří typický vzhled pomerančové kůže. U nás žen se tento defekt objevuje častěji než u mužů, neboť máme na zmíněných partií mnohem tenčí kůži. A protože je v postižených místech omezený průtok krve a lymfy, může celulitida zapříčinit některá onemocnění.
Je na čase zhubnout

Faktory ovlivňující vznik celulitidy

·         genetické předpoklady
·         sedavé zaměstnání, anebo naopak dlouhé stání
·         nadváha
·         nedostatečná funkce lymfatického systému  – míza čili lymfa odvádí z těla rozvětvenými mízními cévami nadbytečnou tekutinu z tkání a zároveň toxiny a odpadní látky; špatný mízní oběh způsobuje ukládání těchto látek do tkání
·         věk – ochabování vazivové tkáně, tehdy postihuje celulitida i břicho a ruce
·         onemocnění jater – zhoršený metabolismus tuků
·         hormonální změny – dospívání, těhotenství, hormonální antikoncepce, menopauza
·         nedostatečný pitný režim, kouření, málo pohybu

Prevence

Celulitidě se dá ne-li předejít, tak rozhodně zmírnit její příznaky. Chce to udržovat správnou hmotnost a zabránit náhlému váhovému přírůstku. Toho lze docílit pohybovými aktivitami a pravidelným cvičením, čímž se nejen zbavíme tuku, ale podpoříme krevní i mízní oběh. Odborníci doporučují zdravé stravování – především hodně čerstvého ovoce a zeleniny a dostatečný pitný režim. Zlepšit průtok krve a lymfy lze i masážemi a jemným kartáčováním kůže postižených částí těla (také peelingy); tím zároveň odstraníme odumřelé kožní buňky a zlepšíme vzhled kůže.

Odstranění celulitidy

Lipohypertrofii lze účinně eliminovat pomocí přístrojů a metod, které urychlují látkovou výměnu. Jedná se především o lymfomasáž nebo lymfodrenáž a ultrazvukovou liposukci čili kavitaci.

Skoncujte s celulitidou!

Example Widget

This is an example widget to show how the Left sidebar looks by default. You can add custom widgets from the widgets screen in the admin. If custom widgets are added then this will be replaced by those widgets.