Kojení bývá pro mnohé maminky tím nejkrásnějším, vzácný pocit propojení, bezmezné lásky a obdivu. Existují však ženy, které mají od prvního dne s kojením problémy, a přestože si přečetly nespočet článků a vyslechly mnoho rad, jsou tímto zaskočené. Na bolest z porodu jsou teoreticky připraveny, ale bolest při kojení? To je něco jiného. Říká se, že na kojení nemá vliv velikost nebo tvar prsou, některé maminky kojení vzdají po prvním dni v nemocnici nebo jsou přesvědčené o tom, že kojit vůbec nechtějí, jelikož je to jedna z nepřirozenějších věcí na planetě. Mateřské mléko miminku předává mnoho živin a obranných látek. Imunita se tvoří v prvních dnech života a mateřské mléko má mnoho výhod, tělu dodává minerály a vitamíny nutné k vývoji, je prokázáno, že kojené děti jsou odolnější proti diabetu, vysokému cholesterolu a v pozdějším věku i vysokému krevním tlaku.
kojení vleže
Pokud se však kojit nedaří, musí maminky konzultovat správnou techniku již v porodnici s laktační poradkyní. Tyto zdravotní sestry mohou přijet i k maminkám domů a pomoci v domácím prostředí, přeci jen jsou první dny po příjezdu z porodnice pro maminky stresující, což se může projevit i na technice kojení či tvorbě mléka.
Existuje pár tzv. babských rad, které mohou pomoci:
– co nejvíce větrat: tato rada zní tak obyčejně, ale je velmi pravdivá. Je vhodné co nejvíce chodit doma bez podprsenky, nebo alespoň odpočívat s odhalenými prsy. Velkou chybou jsou neprodyšné vložky do podprsenky, které zamezují přísunu vzduchu a prsa se nemohou hojit, ideálně je nahradit textilními (bambusovými) polštářky.
mateřská láska
– mazat: každé mamince vyhovuje mast s jiný složením, mezi nejznámější patří zvlhčující Bepanthen nebo Purelan (ovčí lanolin), obě tyto masti se nemusí před kojením omývat a ošetřují popraskané a namáhané bradavky.
– Silverette stříbrné kloboučky: tyto hojící kloboučky ze stříbra jsou pro mnohé neznámou, přikládají se na bradavky mezi kojením a léčí praskliny (ragády), které mohou být způsobeny špatnou technikou kojení nebo infekcí bradavek. Stříbro, jak je známo, léčí otevřené rány a pomáhá rychlejšímu hojení.

Jak se poprat s bolestí při KOJENÍ

Example Widget

This is an example widget to show how the Left sidebar looks by default. You can add custom widgets from the widgets screen in the admin. If custom widgets are added then this will be replaced by those widgets.